Jak vyčistit zlato a zlaté šperky doma? Našli jsme osvědčené způsoby

Publikace: 14.02.2022

Zlato je odolný kov, přesto však šperky, které se z něj vyrábí a nosíme je při nejrůznějších příležitostech, občas potřebují nějakou péči – pořádné vyčištění. Nezáleží na tom, jestli se jedná o šperky ze žlutého, bílého nebo růžového zlata, po čase jednoduše poznáte, že ztratily svůj lesk a bylo by dobré jim ho vrátit. Znečištění samozřejmě může být i větší, například když s prstýnkem na ruce pracujete na zahradě. Podívejte se na způsoby, jak vyčistit zlato, aby získalo dokonalý lesk a přitom jste šperk čištěním nepoškodili.

Tipy pro čištění zlata

Domácího čištění zlata se vzhledem k jeho odolnosti nemusíte příliš obávat, přesto však rizika při čištění zlatých šperků, ať už jde o řetízek ze žlutého zlata či prsten z bílého zlata, existují. Nepřehlédněte proto následující tipy.

Tip redakce:

Máte doma spíše stříbrné šperky? I pro vás máme tipy, jak vyčistit stříbro a stříbrné šperky doma.

Čištění šperků s kameny

Šperky posázené drahými kameny vyžadují při čištění zvláštní zacházení. Oproti chemicky i mechanicky odolnému zlatu jsou třeba polodrahokamy, ale i umělé kameny mnohem náchylnější na poškození. Po nešetrném chemickém čištění mohou dokonce změnit barvu a lesk. Zvlášť náchylné jsou pak perly, které například kyselina citronová nebo ocet mohou rychle naleptat.

Při domácím čištění šperků s kameny je tak nutné postupovat zvlášť opatrně, šperk čistit a leštit spíše kolem kamenů a volit pouze šetrné metody – opatrné čištění hadříkem, ultrazvukové čištění nebo čištění mýdlovou vodou (viz níže).

Pozor na poškrábání šperku

Abyste šperk při čištění nepoškrábali, nepoužívejte žádné abrazivní prostředky. Při čištění a leštění si počínejte s citem, kromě snížení rizika poškrábání šperku pak nehrozí ani jiný druh poškození, například zničení karabinky.

Vyhněte se zubní pastě

Setkat se můžete s názorem, že zlato lze vyčistit také pastou na zuby. Obecně je zubní pasta skutečně dobrým čisticím prostředkem, když s ní kromě zubů dokážete rozzářit třeba i zašlé bílé podrážky bot. Zlaté šperky sice může pasta rozzářit také, ale bohužel hrozí, že se stane pravý opak. Povrch šperku může po čištění zubní pastou zmatnět a návrat původního lesku pak bude mnohem těžší úkol, než když jste začali.

Svěřte šperk do rukou odborníků

Hledáte tipy, jak vyčistit zlaté naušnice, ale máte strach, že byste je mohli nenávratně poškodit? Vždy existuje možnost je odnést do zlatnictví, kde se o ně postarají odborníci s potřebnými zkušenostmi, kvalitním vybavením a čisticími přípravky. Vzácné šperky zdobené rytím či kameny nebo staré rodinné šperky by byla opravdu velká škoda jakkoliv poškodit.

Jak vyčistit zlato doma

Jak vyčistit zlato doma

Jestli nechcete šperky nikam nosit, máte na výběr z mnoha způsobů, jak vyčistit zlato doma. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších z nich, některé patří mezi osvědčenou klasiku a jsou sázkou na jistotu, další jsou zase méně běžné. Pokud vám nevadí trochu experimentovat, stojí také za vyzkoušení. Způsoby, jak vyčistit bílé zlato nebo zlato růžové, se nijak neliší od čištění žlutého zlata.

Hadřík

Nejbezpečnějším způsobem čištění je vzít si do ruky měkký hadřík a jednoduše s ním chvíli šperk leštit. I suchým hadříkem často odstraníte mastnotu, pot nebo kosmetické přípravky, které na něm při nošení ulpí. Kdyby leštění suchým hadříkem nestačilo, bude se hadřík hodit také v řadě dalších případů při využití některé z níže představených metod. Každopádně se vyhněte používání papírových utěrek, zejména těch z hrubého a tvrdého papíru.

Kartáček

Čím vyčistit zlato, když doma nemáte hadřík? Vyzkoušejte měkký kartáček, který je ideální na odstranění hlíny, pokud jste si zapomněli sundat prsten při práci na zahradě a neměli na rukou rukavice. S kartáčkem snadno dostanete ven nečistoty i z různých záhybů nebo rytin.

Mýdlo

V případě, že nestačí suché čištění, nejdostupnější řešení je sáhnout po mýdle. Mýdlovou vodou šperk opatrně, ale důkladně omyjte a následně mýdlo spláchněte teplou vodou. Dejte si pozor, ať vám šperk nespadne do umyvadla. Nakonec šperku dodejte lesk vyleštěním hadříkem.

Speciální lešticí přípravky na zlato

Chybu rozhodně neuděláte, ani když si na čištění pořídíte některý z přípravků určených přímo na čištění zlata. Může se jednat o přípravek v podobě speciální pasty nebo roztoku. Po jejich aplikaci dle návodu by na řadu mělo opět přijít závěrečné vyleštění hadříkem.

Ultrazvuková čistička

Na čištění šperků odborníci ve zlatnictvích běžně používají ultrazvukovou čističku. Koupit si toto zařízení můžete i domů, ultrazvukovou čističku seženete za částku kolem 1 000 korun. Je vhodná na prsteny, řetízky, náušnice nebo náramky. Pozor však dejte na některé drahé kameny, mohou totiž obsahovat inkluze a ultrazvukové čištění by na nich zanechalo stopy. Čištění ultrazvukem je rychlé, proces zabere maximálně pár minut.

Kyselina citronová

S odolnějšími nečistotami a skvrnami si poradí kyselina citronová. Stačí smíchat kyselinu citronovou s vodou a do roztoku šperk na 5 až 10 minut ponořit. Po vyndání jej opláchněte čistou vodou a vyleštěte hadříkem. Kyselina citronová je rovněž vhodným řešením, jak vyčistit zčernalé zlato.

Popel

Nyní se dostáváme k alternativním čisticím prostředkům a metodám, jejichž využití není tak časté, ale dle zkušeností fungují.

První alternativou k mýdlu či kyselině citronové, kterou si představíme, je čištění zlata za pomocí popela. Konkrétně se z cigaretového popela a malého množství vody vytvoří jakási pasta, kterou pak šperk vyleštíte, a to buď mnutím mezi prsty, nebo hadříkem. Dejte pozor na to, ať v popelu není nic hrubého, co by mohlo šperk poškrábat. Na závěr samozřejmě nesmí chybět opláchnutí vodou a otření hadříkem.

Jedlá soda

Vyčistit zlato můžete také pomocí pasty z jedlé sody a horké vody. Vody stačí jen malé množství, aby vznikla pasta s hustou konzistencí. Pastu naneste na šperk a roztírejte ji jemným hadříkem nebo měkkým kartáčkem a stejně jako u popela dbejte na to, ať šperk nepoškrábete. Po důkladném a rovnoměrném vyčištění celého šperku ho opláchněte teplou vodou.

Povaření ve vodě s jedlou sodou

U jedlé sody ještě zůstaneme. Šperk lze pro vyčištění chvíli povařit ve vodě právě za přítomnosti jedlé sody. Postup je takový, že do hrnce vložíte alobal, na něj umístíte šperky, posypete je jedlou sodou a zalijete vodou. Vodu přiveďte k varu a nechte ji několik minut vařit. Až zlato po vyndání vychladne, opláchněte ho vodou.

Pivo

Zajímavý způsob čištění zlata představuje ponoření šperku přes noc do piva, které by mu mělo vrátit ztracený lesk. Pokud máte pivo v oblibě, bonusem pro vás bude vůně šperku po vyndání z tohoto „čisticího nálevu“, avšak jako vhodné zakončení procesu se jeví opláchnutí šperku vodou, aby nelepil, čímž bohužel nově nabyté aroma ztratí.

Líh

Pivo můžete nahradit lihem. Šperk vyleštěný hadříkem namočeným v lihu se bude blýskat na všechny strany. Čistý líh je pro šetrnější čištění dobré naředit 1:1 s vodou. Líh si poradí i s mírným zeleným či červeným nádechem, který se může na některých zlatých špercích objevit.

Prášek do pečiva

Vyčistit zlato jde také s pomocí prášku do pečiva naneseného na vlhký hadřík. Čištění práškem do pečiva však raději nezkoušejte u šperků v bezvadném stavu. Při použití prášku do pečiva totiž hrozí, že na povrchu šperku při nešetrném čištění vzniknou jemné škrábance. Tento způsob tedy můžete vyzkoušet především na méně cenné a hlavně velmi zašlé, třeba již mírně poškrábané šperky, na které nezabral žádný z předchozích způsobů.

Jak vyčistit zlato doma

Kdy šperky raději nenosit

Samozřejmě by byla škoda vůbec nenosit šperky, které se vám líbí, a nechávat je pouze někde schované. Při některých činnostech je ale zkrátka nejlepší řešení si šperky sundat, protože je při nich velké riziko nejen zašpinění, ale i trvalého poškození v podobě škrábanců na zlatě, případně drahých kamenech, u nichž dokonce hrozí jejich ztráta. Při jakých činnostech je tedy dobré šperky raději sundat?

  • plavání (v bazénu i v moři)
  • koupání (ve sprše nebo ve vaně)
  • saunování
  • sport
  • práce s chemickými prostředky
  • manuální práce (na zahradě, v dílně apod.)
  • spánek (po sprchování se na mokrý šperk přichytí nečistoty z povlečení)

V době, kdy šperky nenosíte, by pochopitelně měly být skladovány někde v bezpečí. Vhodné je si pořídit polstrovanou šperkovnici a uchovávat ji na skrytém místě. Před uložením do šperkovnice šperk vždy vyčistěte, stačí ho alespoň rychle otřít hadříkem, abyste z něj setřeli to nejhorší.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“